پنجشنبه 13 آذر 1399 _
  امروز
پنجشنبه
آذر 1399
13
قمری:18 ربيع الثاني 1442

میلادی:3 دسامبر 2020
 
 
 
 روزانه

 
 اعتدال
 
تاریخ : چهارشنبه 25 تير 1399     |     کد : 791

نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها :

شوراها برای انجام کوچک ترین کار باید از دولت اجازه بگیرند.

داداشلو با بیان اینکه شوراییان سراسر کشور حتی در تبیین و برنامه‌ریزی کوچک‌ترین کارها باید از دولت اجازه بگیرند، گفت: عملاً شورای اسلامی شهرها و روستاها از هدف اولیه تشکیل آن‌ها دور شده‌اند.

ابوالقاسم داداش لو؛ نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها بابیان اینکه امروزه سطح عمومی توسعه در مناطق شهری و روستایی با ادامه روند سیاست منفی نگرانه، متوقف‌شده افزود: متأسفانه در سالیان اخیر شاهد بی‌توجهی دولت به مشکلات مدیریت شهری و روستایی کشور بوده‌ایم به‌طوری‌که بیشتر پروژه‌های تعریف‌شده شهری متوقف‌شده و پروژه‌های جدیدی تعریف نمی‌شود.
 
داداش لو ادامه داد: مدیریت یک شهر و یک نقطه جمعیتی مدیریت تقاضامحور نیست و پروژه‌های شهری بر اساس نیازمندی­ها تعریف می‌شود و این نیازها به­صورت نظام­مند بر شهر تحمیل می‌شود و نمی‌توان از بروز آن‌ها جلوگیری کرد.
 
وی بابیان اینکه شهرها مانند موجودات زنده دارای نیازهای مادی و روحی و حتی معنوی هستند، تصریح کرد: تأمین این نیازها ضروری است تا شهرها بتوانند پویا و کارآمد باشند وگرنه به شهرهای مرده و بی‌روح تبدیل می‌شوند و دولتمردان باید در تأمین این نیازها دست مدیریت شهری را بگیرند.
 
نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها اظهار داشت: امروز شوراییان سراسر کشور حتی در تبیین و برنامه‌ریزی کوچک‌ترین کارها باید از دولت اجازه بگیرند و عملاً شورای اسلامی شهرها و روستاها از هدف اولیه تشکیل آن‌ها دور شده‌اند و به‌اصطلاح تنها پوسته­ای از مردم‌سالاری در شهرها و روستاها عرضه می‌شود.
 
داداش لو توضیح داد: با توجه به اینکه نمایندگان منتخب مردم آشنایی کامل با مشکلات حوزه انتخابیه خود دارند در چندین نوبت طرح مدیریت یکپارچه شهری از سوی شورای عالی استان‌ها به مجلس ارائه شده است که متأسفانه با مخالفت و عدم استقبال دولت این طرح آرای لازم جهت تصویب در مجلس شورای اسلامی را احراز ننموده است.
 
نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها اشاره کرد: ما به‌عنوان اعضای شورای عالی استان‌ها از هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی و نمایندگان انتظار داریم با توجه به آشنایی چندساله دکتر قالیباف از وضعیت مدیریت شهری و روستایی کشور در راستای تصویب لایحه مدیریت شهری و سیاست‌گذاری برای تقویت بنیه نحیف شده مدیریت شهری گام­های اساسی­تری برداشته شود. چراکه در غیر این صورت ما شاهد بحران­های انسانی و زیست‌محیطی و حتی اجتماعی روزافزون در سطح شهرها و روستاها خواهیم بود.
 
وی بابیان اینکه امروزه مدیریت محلی در اکثر شهرها و روستاها نه‌تنها هزینه‌های تحمیلی سایر ارگان‌ها در عدم حفظ و ساخت کاربری‌های عمومی و تخریب آسفالت معابر و شبکه‌های شهری را بر دوش می‌کشد بلکه از اختیار کافی برای سیاست‌گذاری عمومی در جهت توسعه متوازن شهری و روستایی برخوردار نبوده و همین عوامل در کنار مشکلات دیگری که هرروز با ابعاد بیشتری مثل نبود درآمدهای پایدار ظهور پیدا می‌کنند باعث گردیده بنیه‌های مدیریت شهری و روستایی هرروز نسبت به قبل سست‌تر و ضعیف‌تر گردد.
 
داداش لو اضافه کرد: مشکلات ترافیکی و زیست‌محیطی شهرها نتیجه نگاه کالبدی صرف به شهرها بوده و بایستی این نگاه به نگرش چند سویه فرهنگی، اجتماعی و کالبدی تغییر یابد تا انشاالله بتوانیم بر مشکلات عدیده فعلی فائق آئیم.
 


PDF چاپ چاپ