دوشنبه 7 بهمن 1398 _
  امروز
دوشنبه
بهمن 1398
7
قمری:02 جمادى الثانية 1441

میلادی:27 ژانویه 2020
 
 سال 97

 
 روزانه

 
 اعتدال
 
تاریخ : يکشنبه 3 آذر 1398     |     کد : 757

بیست و هفتمین جلسه هیئت رئیسه شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی با موضوع بررسی روند امدادرسانی و بازسازی مناطق زلزله زده (شهرستان¬های سراب و میانه) برگزار گردید.

.

دکتر غلامحسین مسعودی ریحان ضمن عرض تسلیت به خانواده های داغدیده از حادثه اخیر زمین لرزه در شهرستان های میانه و سراب و آرزوی صبر و سلامتی برای بازماندگان گفت بر اساس بازدیدهای میدانی و بررسی¬های صورت پذیرفته، زمین لرزه تنها بر مساکن قدیمی و دارای بافت غیر مسحکم که اغلب نیز دارای بافت کاه گلی بوده است تأثیر تخریبی داشته و اماکن بازسازی و مقاوم سازی شده کمترین خسارت را به خود دیده اند.

مسعودی­ ریحان در ادامه با اشاره به ظرفیت­های قانونی شورای اسلامی استان، افزود پیشنهاد می­گردد با تهیه و تدوین طرحی مدون و کارشناسی، مناطقی از کشور که جزو مناطق خطرساز محسوب می­گردد شناسائی و ارائه تسهیلات به این مناطق قبل از وقوع حوادثی منجمله زمین­ لرزه تخصیص یابد تا با علاج واقعه قبل از وقوع شاهد تلفات جانی و خسارات مالی هنگفت نباشیم.
در ادامه جلسه خاکسار نماینده اداره کل راه و شهرسازی استان با ارائه گزارشی جامع، توضیحات مبسوطی را درخصوص تعداد روستاهای تحت تأثیر، میزان خسارات وارده، روند آواربرداری و ... بیان داشت.  
 
خاکسار گفت : در شهرستان میانه 4روستای (آئینه رود، هلمسی، خانگاه، قشلاق برزیق) نیاز به جابه جایی کلی دارند که با توجه به پیگیری­های انجام یافته از سوی کمیته فنی اداره راه و شهرسازی و ارائه طرح های کارشناسی شده رسیدگی به این مناطق و بررسی انتقال و جابجائی این روستاها به مناطق امن در اولویت­های کاری شورای برنامه ریزی استان قرار دارد.
وی در ادامه از ارائه طراح­های جدید با همکاری­ فی­ مابین اداره­ کل راه و شهرسازی و سازمان زمین شناسی استان خبر داد و گفت: با توجه به      بررسی­های بعمل آمده در خصوص مکان های پر خطر استان که در مسیر و محدوده گسل های اصلی و فرعی قرار گرفته است ضروری می­نماید زیرساخت­های موجود در این مناطق منجمله مدارس، مترو ها و پمپ بنزین ها مورد بازنگری جامع قرار گرفته و با همکاری­های لازم مسئولان و اختصاص اعتبارات لازم برای جابه جایی و یا مقاوم سازیی تدابیر لازم اندیشیده شود.
رنجبریان رئیس بانک مسکن نیز با اشاره به  زمین لرزه سال91 شهرستان­های اهر، هریس و ورزقان گفت: بانک مسکن  در حدود 19300 فقره وام در خصوص بازسازی  واحد های مسکونی آن مناطق اختصاص داد.
وی در ادامه در خصوص زلزله اخیر شهرستان­های سراب و میانه نیز گفت: بعد از اتمام آواربرداری در این دو شهرستان بانک مسکن آمادگی لازم را جهت اعطای تسهیلات وام در خصوص بازسازی و ساخت و ساز در این مناطق را دارا می­باشد.
رنجبریان افزود: یکی از امکانات ارائه شده بانک مسکن اعطای تسهیلاتی مرتبط با بافت فرسوده و بافت ناکارآمد در مناطق حاشیه نشین شهری و روستاها می باشد که تسهیلات در نظر گرفته شده به مبلغ 500 میلیون ریال می باشد.
دکتر مسعودی ریحان رئیس شورای اسلامی استان نیز در خصوص بازسازی مناطق زلزله زده گفت: بازسازی بافت های قدیمی شهری و روستایی را باید قبل از وقوع حادثه و به صورت برنامه­ ریزی شده انجام شود تا دیگر شاهد وقوع تلفات جانی و خسارات­های مالی شدید نباشیم.
وی با اشاره به ارائه راهکارهای تاثیر گذار برای بافت­های فرسوده و ناکارآمد شهری و روستائی و نیز مکان هایی که در محدوده گسل­های خطرساز قرار گرفته است، ایجاد و احداث شهرک های جدید و مناسب با شرایط که خطر را از ضروریات مناطق شهری دانست.
رنجبریان نیز در خصوص باز آفرینی بافت­های ناکارآمد شهری گفت: در خصوص این طرح می توان گام اول را با بهره­گیری از ظرفیت­های دولتی منجمله زمین های دولتی شروع نمود.

مسعودی ریحان نیز این طرح را مهم عنوان داشته و افزود: آن دسته از استان هایی که بر روی خط گسل قرار گرفته اند را باید در اولویت­های نخست قرار دهند.
علی حسینی نماینده شهرستان سراب در شورای اسلامی استان گفت: زلزله اخیر شهرستان­های سراب و میانه موجب خسارت های مالی هنگفت و نیز جانی برای همطونان عزیزمان گردید که امید است با کمک مسئولان و مدیران استانی آرامش را به زندگی این عزیزان برگردانیم.
با توجه به اینکه شهرستان سراب یک منطقه کوهستانی است و بیشتر هموطنانمان در زلزله اخیر خانه هایشان مخروب شده است و بعلت برودت زیاد هوا زندگی در چادرهای اضطراری امکان پذیر نمی باشد، برای تعدادی از خانواده­ها اتاق های 12 متری در حال ساخت و یا کانکس  تهیه شده است. البته متاسفانه خانواده هایی نیز هستند که هنوز در چادر اضطراری زندگی می کنند که ضروری می­نماید کانکس­های بیشتری جهت اسکان موقت در اختیار این عزیزان قرار گیرد.
وی در ادامه گفت: با وجود اینکه ماشین­های سبک و سنگین زیادی جهت آواربرداری از همان ساعات اولیه در منطقه حاضر و مشغول به کار         می باشند ولی متاسفانه بعلت حجم بالای خسارات این تعداد ادوات و ماشین آلات جوابگو نبوده و نیاز به تعداد بیشتری از ماشین آلات می­باشد.
 وی همچنین به اعطای 10میلیون تومان وام به هموطنان مناطق زلزله زده اشاره و این میزان تسهیلات را کم عنوان دانست که به هیچ عنوان پاسخگوی جبران خسارات وارده را نمی­دهد.
روستاهای که در بخش مهربان واقع می باشند اکثر منازل قدیمی و ناامن بوده و نیاز است که بنیاد مسکن فرم های وام مسکن را در این مناطق در اولویت قرار دهد.
داداشلو عضو هئیت رئیسه شورای عالی استان و نماینده شهرستان مرند نیز با طرح سوالاتی در این جلسه گفت: ستاد بحران در مواقع بروز حادثه، تا چه میزان آمادگی لازم را جهت مدیریت مواقع بحرانی در مجموعه خویش ایجاد نموده است تا خسارات مالی و تلفات جانی به حداقل ممکن برسد.  
و همچنین مدیریت بحران درخصوص آموزش های اولیه همکاران و هموطنان در مقابله با حوادث طبیعی همچون زلزله و آتش سوزی و غیره ..... چه برنامه های و اقدداماتی را انجام داده است.
خاکسار در ادامه جلسه گفت: اداره­کل راه و شهرسازی تاکنون مبلغ  180 میلیارد ریال با توجه به نیاز این دو شهرستان  بودجه برای بازسازی و آواربرداری بودجه اختصاص داده است.
بهرنگ داودی نائب رئیس شورای اسلامی استان و نماینده شهرستان میانه در این جلسه گفت: در زلزله اخیر سراب و میانه تمامی مسئولان شهرستانی از همان ساعات اولیه در محل حادثه حضور یافته و کمک های اولیه و امداد رسانی از سوی مدیران و مسئولان استانی و مردم عزیزمان صورت گرفت که این خود جای تشکر دارد
وی در ادامه جلسه گفت: ستاد بحران تا به این لحظه چه تدابیری و اقداماتی را جهت امداد رسانی در این مناطق انجام داده است
وی ضمن تشکر از ستاد بحران و دستگاه های دولتی در خصوص آوار برداری و امداد رسانی در این مناطق گفت: به دلیل کوهستانی بودن این منطقه  3 روز است که شاهد بارش برف هستیم، متاسفانه هنوز تحویل خانه های اظطراری و اسکان موقت هنوز به پایان نرسیده است و تعدادی از هموطنان در چادر های اضطراری زندگی می کنند
وی در ادامه سخنان خود خواستار تخصیص اعتبار و بودجه برای مناطق زلزله شده و گفت امیدوارم مسئولان عزیزمان با توجه به شرایط فعلی تامین اعتبار برای این مناطق رادر اولویت قرار دهند.
بنده پیشنهاد می کنم که یکی از دستگاه های دولتی را متولی بحران قرار دهیم و فرماندهی، مدیریت و هماهنگی به آنان واگذار نموده تا امداد و کمک رسانی هر چه سریعتر انجام شود .
در بعضی از روستاهای بخش میانه خدمات امداد رسانی خیلی سریع انجام گرفته است ولی با وجود اینکه دراین شهرستان 70 روستا وجود دارد حدود 30 روستا تا به امروز خدمات رسانی خیلی کم و آوار برداری انجام نشده است
بهتر است تعدادکثیری اسکان موقت به صورت آماده در اختیار ستاد بحران از قبل قرار داشته باشد  تا در زمان وقوع حوادث از همان ساعات اولیه کانکس ها در اختیار مردم قرار گیرند چرا که در بعضی مناطق اسکان در چادر های اضطراری امکان پذیر نمی باشد.
وی در اخر سخنان خود گفت: با عنایت به این موضوع که شهر آچاچی یک منطقه سیل خیز می باشد، ولی با این وجود ماشین آلان سنگین جهت امداد رسانی در این منطقه وجود ندارد لذا وی خواستاراختصاص امکانات و تجهیزات اولیه در این خصوص شد.
در ادامه تقی نژاد هوراند خواستار اجرایی و عملیاتی شدن محل اسکان موقت برای تمام شهر ها و مراکز پر جمعیت شهری و شهرستانی برای اسکان موقت مردم در زمان بحران و زلزله را یادآور شد و گفت با ایجاد محل های اسکان موقت به صورت پارک و با همکاری ادارات خدمات رسان از جمله راه و شهرسازی و منابع طبیعی و اداره گاز و برق و هلال احمر و ستاد بحران و فرمانداری های هر شهرستان میسر و عملیاتی خواهد شد تا این مکان ها علاوه بر کاربری پارک برای روزهای سخت و بحرانی مورد استفاده قرار گیرد
 


روابط عمومی :محمد کارآموز   سایت: مریم سعیدزاده مریم سعیدزاده
PDF چاپ چاپ