دوشنبه 7 بهمن 1398 _
  امروز
دوشنبه
بهمن 1398
7
قمری:02 جمادى الثانية 1441

میلادی:27 ژانویه 2020
 
 سال 97

 
 روزانه

 
 اعتدال
 
تاریخ : سه شنبه 23 مهر 1398     |     کد : 746

عضو هیات رئیسه شورای عالی استان ها تاکید کرد: طرح های ساماندهی، هادی و ایجاد امکانات رفاهی در روستا ها لازم؛ ولی ناکافی \ظرفیت عظیم روستایی می تواند راه گشای بسیاری از مشکلات اقتصادی باشد

ابوالقاسم داداشلو گفت: برنامه ریزی همه جانبه در رویکرد توسعه پایدار با ایجاد زیر ساخت های درآمدزایی روستایی درقالب گردشگری، کشاورزی و تولیدی مدنظر مسئولان قرار گیرد.

ابوالقاسم داداشلو عضوهیات رئیسه شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، ضمن گرامی داشت روز روستا و عشایر اظهارداشت: توجه به تنوع بخشی به اقتصاد روستایی در ایران جهت تحقق توسعه پایدار یک عامل فوق استراتژیک است.

داداشلو با بیان اینکه توسعه روستایی به عنوان یک عامل فوق استراتژیک در ایران مغفول مانده استريال گفت: متاسفانه در برخورد با توسعه روستاها و در برنامه ریزی های بلندمدت و میان مدت سیاست گذاری های خوبی نداشتیم. زمانی توسعه روستایی در توسعه کالبدی با ایجاد امکانات رفاهی و جاده سازی و تامین آب و برق خلاصه شد در دوره هایی همین نگاه کالبدی باعث ساخت و سازهای زیادی در سطح روستاها شد؛ ولی با وجود این کارها اثربخشی قابل ملاحظه ای در جلوگیری از مهاجرت به شهرها مشاهده نشد.
وی طرح های ساماندهی، طرح های هادی و ایجاد امکانات رفاهی در روستاها را لازم، ولی ناکافی دانست و تاکید کرد: همین نگاه باعث شده است که شکل روستاها عوض و به رفاه کالبدی افزوده شود. متاسفانه با وجود این توسعه ها تولید افزایش نیافته و روستاها از پایگاه تامین کننده مایحتاج شهرها تبدیل به تغذیه کننده و مصرف کننده شهرها شده اند و می توان از روستاهای ایران بنام روستا شهر یاد کرد که نه تاب آوری زندگی شهری را دارد و نه مشخصه های زندگی روستایی در آنها موجود است.
نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها بیان کرد: اینکه امروز مشاهده می کنیم جوانان روستایی روزها را در کافه ها و پیاده روهای شهرها سپری می کنند و شب ها در روستاها می خوابند نشان از الگو پذیری جوانان از سبک های زندگی شهری است و فرهنگ زندگی مدرن با جاذبه های فریبنده برفرهنگ ساده زیستی و معنوی و تولید محور روستاها غلبه کرده است.
داداشلو گفت: اگر به عمق مسئله نگاه کنیم ما با یک آشفتگی فرهنگی در روستاها مواجه هستیم و این نتیجه توسعه صرف کالبدی در روستاها بوده است .
وی بیان کرد: امروز نقطه اتکاء کشورهای توسعه یافته و پیشرفته، روستاها هستند و از لحاظ فرهنگی هیچ تفاوتی بین شهر و روستا در این کشورها وجود ندارد.
 در کشورهای توسعه یافته تقسیم کار متوازن بین جامعه شهری و روستایی صورت گرفته و از لحاظ فرهنگی و ذهنیت عموم جامعه ارزش در تولید و پیشبرد اهداف فرهنگی و اقتصادی است نه به استفاده از کالاهای لوکس و زندگی های با مشخصه شهری.
عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استان ها تاکید کرد: متاسفانه در ایران دیدگاه هایی در زمینه ارجحیت زندگی شهری بر زندگی روستایی وجود داشته و با تمرکز امکانات در دوره قبل از انقلاب مهاجرت های شدیدی از روستاها به شهرها صورت گرفت و معضلات و مشکلات وسیعی در پهنه سرزمینی ایران بوجود آورد.
داداشلو در ادامه مطلب فوق افزود: رها سازی زمین های کشاورزی، از رونق افتادن تولیدات روستایی و ازهمه مهمتر نقش بستن زندگی پر زرق برق شهری در ذهن روستائیان بود و این سوال چالش برانگیز در ذهن روستائیان که چرا ما شهری نشویم واز امکانات استفاده نکنیم موجب نوعی خود کمتر بینی روستانشینی در مقابل شهر نشینی شد که آثار آن بعد از گذشت دهه ها هنوز هم  ضربه های سهمگین بر پیکره فرهنگ و اقتصاد کشور وارد می سازد.
وی ادامه داد: بعداز انقلاب نگاه عدالت محورانه فقط در قالب توسعه کالبدی روستاها بود و در خصوص سرمایه گذاری در توسعه اقتصاد روستایی و رونق بخشی به کشاورزی هرچند کارهای مفیدی صورت گرفته ولی کافی و وافی نبوده که بتواند انگیزه  زندگی شهری را از دل روستائیان بزداید.
عضو هیات رئیسه شورای عالی استان ها تبیین کرد: کافه نشینی و روی آوری جوانان روستایی ناشی از بیکاری به جهت نبود زیر ساخت های اشتغال زایی و درآمدزایی از مسائلی است که می بایست به این موضوعات بصورت علمی نگریست و عوامل بوجود آورنده آن را شناخت؛ چرا که با نگاه سطحی امکان شناخت ریشه این معضلات ممکن نخواهد بود؟
داداشلو گفت: اهمیت روستاها و اقتصاد روستایی در شرایط تحریم و نیاز به تولیدات محلی 2 چندان است. ولی متاسفانه امسال عملا شاهد از بین رفتن همین تولیدات روستایی بودیم که در اثر بی مدیریتی این تولیدات مانند سیر و سیب و هلو در برخی موارد به خاطر قیمت خیلی پایین ارزش برداشت هم نداشت ودر برخی موارد به حال خود رها شدند و این موضوع سلسله وار در تمام سالها به یک نوع بروز می کند یکسال در سیب زمینی یکسال در برنج یکسال در گوجه فرنگی یکسال در سیب و ...مشاهده می شود که بر افرایش بی انگیزگی در ماندن در روستاها و تلاش در تولید روستایی کمک می کند.
وی در پایان یادآور شد: به هرحال بحث توسعه روستایی با توجه به دخیل بودن موضوعات مختلف فرهنگی اقتصادی و اجتماعی یک موضوع صرفا کالبدی نیست و بایستی برنامه ریزی همه جانبه در رویکرد توسعه پایدار با ایجاد زیر ساخت های درآمدزایی روستایی درقالب گردشگری، کشاورزی و تولیدی مدنظر مسئولان قرار گیرد و از این ظرفیت عظیم روستایی که  می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات اقتصادی  باشد استفاده شود و به حال خود رها نشود.

 


روابط عمومی :محمد کارآموز   سایت: مریم سعیدزاده مریم سعیدزاده
PDF چاپ چاپ