دوشنبه 7 بهمن 1398 _
  امروز
دوشنبه
بهمن 1398
7
قمری:02 جمادى الثانية 1441

میلادی:27 ژانویه 2020
 
 سال 97

 
 روزانه

 
 اعتدال
 
تاریخ : يکشنبه 31 شهريور 1398     |     کد : 739

نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها:

ظرفیت های بالقوه آذربایجان شرقی در حوزه گردشگری مغفول مانده است\ مسئولان استانی به جای حرف عمل كنند

داداشلو با اشاره به ظرفیت های کم نظیر گردشگری آذربایجان شرقی گفت: با وجود اینکه مسئولان اجرائی براهمیت گردشگری و سرمایه گذاری در این حوزه واقف اند بایستی ایده ها و ظرفیت های بالقوه گردشگری را عملیاتی کنند.

ابوالقاسم داداشلو عضو هیئت رئیسه و نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها، با اشاره به ظرفیت های کم نظیر استان آذربایجان شرقی گفت: با وجود ظرفیت های ویژه دربسترشهر وروستاهای استان­آذربایجان شرقی از جمله پتانسیل های محیطی و طبیعی و اقلیمی و خدادادی از یک سو و فرهنگ و تاریخ تمدن بومی و صنایع دستی ازسوی دیگر و فراتر از آن وجود متخصصین و کارشناسان حرفه ای دررشته ها و حوزه های مختلف در سراسر استان این پتانسیل ها به حال خود رها شده است و حتی در معرض انواع تهدیدات قرارگرفته است.
وی افزود: امروز وقتی به وضعیت مقبره شعرا تبریز نگاه می کنیم نمونه ای از بی مدیریتی در نگهداری و استفاده از ظرفیت این مجموعه را می توان مشاهده کرد و حتی به کل تعمیم داد.
داداشلو با بیان اینکه در سطح شهرستان های استان هم آنچنان که باید از ظرفیت موجود استفاده نمی شود تصریح کرد: ما شاهد از بین رفتن این ساختارهای با ارزش هستیم به عنوان مثال مجموعه آتشکده مانداگارا، طاق و قلعه هلاکو در شهرستان مرند شیخ شهاب در اهر به بصورت ناشناس باقیمانده و جنگل های ارسباران در کمال سوء مدیریتی اداره می شود که آتش سوزی اخیر برآن دلالت دارد.
 
نماینده آذربایجان شرقی با تاکید براینکه شهرهای مرند، مراغه، بناب، میانه، اهر و.... در کنار تبریز می تواند پایلوت گردشگری ایران وحتی خاورمیانه باشد افزود: متاسفانه وقتی به آمارمیزان تولید ناخالص استانی و اشتغال زایی از محل گردشگری استان نظر می­افکنیم متوجه خواهیم شد که برنامه های اجرا شده و سیاست های تبیین شده موثر واقع نگردیده و ما در اول راه هستیم و به اهداف تعیین شده نرسیده ایم.
 
عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان ها با بیان اینکه بایستی بین بوم گردی، گردشگری محیطی، گردشگری درمانی و سیاحتی ارتباطات موثر برقرار شود و ظرفیت های سراسر استان منجر به اقامت چند روزه سیاحان شود گفت: ما همچنان که درصدد استفاده از این پتانسیل ها برای بهره برداری اقتصادی هستیم باید زمینه ارتباط حوزه گردشگری را با حراست و حفاظت از سرمایه های بومی ملی هرشهر فراهم سازیم و از درآمدهای ممکن بخشی در راه توسعه پایدار و حفاظت همزمان این منابع خدادادی استفاده نماییم و در این راستا باید به کمک منابع طبیعی و آبخیزداری شتافته و بحران های بوجوده آمده مانند آتش سوزی جنگل های ارسباران و خشک شدن قنات ها و غیره را جبران نماییم.
 
وی در پایان گفت مجموعه عظیم شورایی سراسر استان چه در شهرها و روستاها پتانسیل عظیمی در راه تحقق اهداف تعیین شده هستند و ما شوراییان جامعه در شورای شهرستان و استان و هم شورای عالی استان ها آماده هرگونه همکاری در این زمینه هستیم.

 


روابط عمومی :محمد کارآموز   سایت: مریم سعیدزاده مریم سعیدزاده
PDF چاپ چاپ