دوشنبه 7 بهمن 1398 _
  امروز
دوشنبه
بهمن 1398
7
قمری:02 جمادى الثانية 1441

میلادی:27 ژانویه 2020
 
 سال 97

 
 روزانه

 
 اعتدال
 
تاریخ : يکشنبه 20 مرداد 1398     |     کد : 735

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استانها تاکید کرد:

ضرورت اصلاح وضعیت گردشگری جهت جلوگیری از خسارات جبران ناپذیر به زیست بوم و فرهنگ

بهبود جعفری گفت: وضعیت موجود در حوزه گردشگری نه تنها منابع فروشی ارزان بدون استفاده پایدار و ارزش افزوده جهت بالا بردن تولید ناخالص ملی است؛ بلکه در دراز مدت اگر وضعیت به این منوال پیش برود؛ خسارات جبران ناپذیری به زیست بوم، فرهنگ و سنت خواهد زد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، بهبود جعفری رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استانها در نشست هم اندیشی اعضای این شورا که با حضور مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار شد اظهارداشت:  شورای عالی استان ها برگزیده بیش از 120 هزار نفر شوراهای اسلامی سراسر کشور و عصاره ای از انتخاب ملت شریف ایران در سراسر کشور در شهرها و روستاها است . تشکیل شوراها منشا آن جمهوریت نظام مقدس اسلامی و ارج نهادن به واگذاری امور به دست مردم است.
وی گفت: این پتانسیل عظیم گردشگری در شرایطی که کشورهای توسعه یافته و صنعتی خسته از مدرنیزاسیون صرف؛ به دنبال تبادل فرهنگی و خیمه زنی فرهنگی جهت رسیدن به منافع اقتصادی در کشورها هستند. در کشوری همچون ایران که دارای رتبه بالایی در میان 5 کشور با تمدن زنده است، عقیم مانده است.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استانها با بیان اینکه این کشورها که برخی از آن ها نه تنها در حوزه سنت، طبیعت اقلیم، ژئوپولوتیک به پای ایران نمی رسند بلکه در حوزه فرهنگ نیز دارای غنای کمتری هستند تاکید کرد: کشورهایی چون ترکیه، سنگاپور، مالزی، آلمان با مدیریت و برنامه ریزی قوی توانسته اند ارزش افزوده ای بیشتر از چندین برابر صادرات نفت ایران را با جذب گردشگر و کار حرفه ای در حوزه گردشگری به خود اختصاص دهند.
جعفری با تاکید بر اینکه صنعت گردشگری به عنوان صنعت نرم در تسلط افکار مورد توجه قرار گرفته است بیان کرد: یک سوغات فرهنگی از کشور مقصد گردشگری به کشور مبدا می تواند در آشنایی کل اعضای خانواده و حتی یک محله و شهر از هویت فرهنگی مبدا باشد. بنابراین ساده لوحانه است که گردشگری را فقط یک صنعت اقتصادی با جذب منابعی که حاصل از فروش ذخایر منابع طبیعی مثل نفت در آن کشورها است به جیب کشورهایی می رود که با حرفه ای گری و ارائه تاکتیک های جذب و تبلیغات فراوان توانسته اند این منابع را به کشور خود انتقال دهند یعنی ما نفت را می فروشیم و 10 روز استراحت در آنتالیا را می خریم.
به گفته وی، علاوه بر آن تاثیری که این صنعت در روان شناسی اجتماعی در حوزه ی نشاط اجتماعی ملت ها می گذارد نبایستی نادیده گرفته شود. خوشبختانه نگاه جدی مسئولین به این امر با پیگیری تشکیل وزارت مستقل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دیده می شود، ولی کافی نیست.
باید این حوزه هم در بحث تبیین و بازخوردهای اجتماعی و هم در بازخوردهای اقتصادی و سیاسی بایستی موشکافی شود. به ویژه از ظرفیت پتانسیل های بومی و سنتی شهرها و روستاها استفاده شود. بهترین روش رسیدن به توسعه پایدار گردشگری در مناطق مختلف کشور با آمایش و سیاستگذاری در این حوزه و تعامل با شورای عالی استان ها به عنوان نهاد همگام و همراه با ملت سراسر کشور ایران است.
نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استان ها در ادامه سخنان خود به بیان پاره ای از مشکلات حوزه گردشگری اشاره کرد و تصریح کرد: وجود بروکراسی بهم تنیده اداری وکاغذ بازی بیش از حد و خلاهای قانونی در موفقیت و انگیزه سرمایه گذاری مشکلات جدی به وجود آورده است . همچنین بی تفاوتی به گردشگری شهری موجب عدم استفاده از پتانسیل های زیاد داخل شهرها شده است.
جعفری با بیان اینکه معرفی مناطق مختلف کشور در قالب شهرها و روستاها در شبکه های بین المللی ایرانی و خارجی د راولویت قرار نگرفته است بیان کرد: برخورد نامناسب و نبود سیاست های مشخص در گردشگری ساحلی با این همه ظرفیت و وجود سواحل آبی در شمال و جنوب، نتوانسته است به تولید ناخالص محلی و اشتغال کمک کند.
وی ادامه داد: یکایک استان های ایران از فارس تا مازندران، از گنبد تا دیار کهن آذربایجان، از لرستان  تا خوزستان ، از کردستان تا یزد، از بوشهر تا سیستان و بلوچستان از خراسان بزرگ تا ارسباران و استان های زرخیزی که هریک وطن ومامن سنن آداب، اقلیم و روش زندگانی متنوع هستند؛ تاکنون نادیده گرفته شده اند.  بومگردی که در صورت توجه به طبیعت نیاز به سرمایه گذاری ندارد و به حال خود رها شده است.
این عضو شورای عالی استانها افزود: نبود ارتباط موثر بین سازمان میراث فرهنگی با سازمان محیط زیست سودجویان را به فکر تملک منابع و اراضی طبیعی با ارائه طرح های گردشگری صوری در سطح کشور انداخته است. نبود برند سازی و زیر ساخت های حرفه ای و تخصصی موجب کاهش درآمد و عدم تاب آوری محیط در مقابل در آمدهای اندک شده است.
جعفری، نگاه بخشی و دوست معابانه و ارتباط محور در واگذاری مجوزها را از دیگر مشکلات حوزه گردشگری برشمرد و افزود:  نبود منابع حمایتی از متخصصان به ویژه رشته های گردشگری، شهرسازی و معماری موجب شده است با توجه به نبود سرمایه اولیه این اشخاص دردست عده ای غیر متخصص به صورت پاره وقت یا چند منظوره در پروژه های گردشگری به کار گرفته شوند.
وی تخریب جنگل ها ومنابع طبیعی و انباشت زباله ها و پسماندها در محیط زیست را مستلزم یک کار فرهنگی  دانست که سازمان می تواند با مشارکت شورای عالی استان ها انجام دهد و ادامه داد: تصرف عدوانی حریم و بستر رودخانه ها و ساخت و سازهای غیر مجاز در استان ها مشکلات امنیتی و اجتماعی زیادی به وجود آورده است. انجام فعالیت های موازی از طریق دستگاه های دولتی و غیر دولتی با هزینه های بالا موجب کند شدن سرعت قطار توسعه کشوری شده است.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استانها در پایان ضمن تقدیراز رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متذکر شد: وضعیت موجود در حوزه گردشگری در حال حاضر به نظر کارشناسان نه تنها منابع فروشی ارزان بدون استفاده پایدار و ارزش افزوده جهت بالا بردن تولید ناخالص ملی است؛ بلکه در دراز مدت اگر وضعیت به این منوال پیش برود خسارات جبران ناپذیری به زیست بوم، فرهنگ و سنت خواهد زد و ما درمقابل این همه از دست داده ها، دست آوردهای کمی خواهیم داشت.

 


روابط عمومی :محمد کارآموز   سایت: مریم سعیدزاده مریم سعیدزاده
PDF چاپ چاپ