شنبه 25 مرداد 1399 _
  امروز
شنبه
مرداد 1399
25
قمری:25 ذو الحجة 1441

میلادی:15 اوت 2020
 
 
 
 روزانه

 
 اعتدال
 
تاریخ : چهارشنبه 29 خرداد 1398     |     کد : 727

دردیدار استاندار آذربایجان شرقی با اعضای شورای اسلامی استان مطرح شد:

لزوم بهره گیری از ظرفیت های شورای اسلامی استان

در دیدار استاندار آذربایجان شرقی با اعضای شورای اسلامی استان بر لزوم بهره گیری از ظرفیت این نهاد مردمی تاکید شد .

اجرای موفق نهضت لای روبی رودخانه ها :
استاندارآذربایجان شرقی در این دیدار با اشاره به بارش های ابتدای سال جاری و بهبود نسبی وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: برخی از اقدامات انجام شده مانند لای روبی مسیر رودخانه موجب شد که بارش ها تبدیل به رواناب و به بستری دریاچه هدایت شود.
محمدرضا پور محمدی ادامه داد: در سال 91نیز بارش هایی مشابه  سال 98 در استان رخ داد؛ اما تراز آبی دریاچه با وجود بارش ها کاهش یافته بود که علت آن، عدم لای روبی رودخانه ها و انجام ندادن اقدامات تخصصی برای هدایت آب ها به سمت دریاچه بود.
استاندار آذربایجان شرقی وجود شورا های قوی و متخصص در شهر ها و روستا ها را زمینه ساز رفع مشکلات و کاستی ها دانست و افزود: شورای اسلامی شهر و روستا، بهترین ابزار طرح مشخص و جزیی مشکلات است و این شورا ها باید تمامی مسائل را به صورت ملموس و دقیق، بررسی و بهترین تصمیمات را اتخاذ کنند.
وی اضافه کرد: بر این باور هستیم که شورا ها، مهم ترین نمود و مصداق دموکراسی  و مردم سالری هستند و باید از ظرفیت این نهاد مردمی در تصمیم سازی و تصمیم گیری بیش از پیش استفاده کرد .
پور محمدی با اشاره به کاهش سهم جمعیتی و همچنین کاهش نرخ بیکاری استان، بیان کرد دلیل این موضوع، مهاجرت جوانان و جمعیت فعال استان برای یافتن کار است.
وی با بیان اینکه همه با هم باید برای پیشرفت استان، دست در دست هم دهیم. افزود: تمام مدیران باید با همراهی مردم و بخصوص بخش خصوصی، سرعت عمل را برای حرکت در مسیر توسعه، بیشتر کرده و در این مسیر از ظرفیت شورا ها نیز استفاده کنند.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین با تاکید بر استفاده از توان خیران در بخش های مختلف مورد نیاز مردم،اضافه کرد: کار خیر، فقط مدرسه و مسجد سازی نیست و انتظار داریم خیران عزیز در بخش هایی همچون راه سازی و پروژه های عمرانی نیز کمک کار دولت باشند.
پور محمدی در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه امسال نیز نسبت به سوء استفاده از امکانات دولتی به نفع اشخاص و جریان ها هشدار داد و از اعضای شورای اسلامی  خواست به هیچ عنوان اجازه بهره برداری از امکانات دولتی و شهرداری ها را در انتخابات ندهند.
اجرای 4020 کیلومتر آزاد راه در استان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم در این نشست با اشاره به برخی از اقدامات مهم این معاونت در نقاط مختلف استان، در جازدگی، و روزمرگی در  بخش ها را عامل اصلی برخی مشکلات دانست و گفت: به رغم تمامی کاستی ها و مشکلات ، اقدامات بسیار مناسبی در حوزه عمرانی استان در حال انجام است.
جواد رحمتی در ادامه از اجرای 1500 کیلومتر مربوط آزاد راه در کشور خبر داد و افزود:از این مقدار، 400 کیلومتر مربوط به استان آذربایجان شرقی است که با وجود مشکلاتی همچون کمبود منابع مالی، هیچ یک از آنها، متوقف و یا تعطیل نشده است.
وی به آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه های مهم و اولیت دار استان همچون آزاد راه تبریز-بازرگان، هشترود- مراغه و اهر- تبریز اشاره و اضافه کرد: خوشبختانه بر اساس آخرین آمار، میزان تلفات انسانی در جاده اهر- تبریز به حداقل ممکن رسیده که این امر، ناشی از توجه دولت به بهره برداری کامل از این محور مواصلاتی مهم در استان است.
معاون عمرانی استادار افزود: 20کیلومتر باقی مانده از این مسیر در آینده نزدیک، زیر کاهش تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از این سوانح به حداقل  ممکن باشد.
به گفته رحمتی در حال حاضر بیش از 600 کیلومتر راه و بزرگراه در استان در حال احداث است و به دلیل محدودیت منابع دولتی ، اجرای این پروژه بر اساس اولویت در حال انجام است.
رئیس شورای اسلامی استان آذربایجان شرقی  نیز به ارائه آماری از شاخص های استان در حوزه های مختلف پرداخت و در این ارتباط اظهار کرد: طبق آخرین آمار استان ما از نظر جمعیتی در رتبه 6 کشور قرار دارد، در حال میانگین سن امید به زندگی در ایران برای مردان 72.1و برای زنان 84.6 سال است، متاسفانه سن امید به زندگی در آذربایجان شرقی پایین تر از میانگین کشوری بوده و برای مردان 71 و برای 73 می باشد.
غلامحسین مسعودی ریحان در ادامه با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی از نظر نرخ بی سوادی در رتبه 23 کشور قراردارد، افزود: این استان از نظر بهره مندی آزاد راهی هم در رتبه 22 کشور هستیم و وضعیت اکثر راه های بین شهری استان مناسب نیست.
وی همچنین به وضعیت درآمد خانوار ها در آذربایجان شرقی اشاره و اضافه کرد: استان ما با درآمد سالانه نزدیک 33 میلیون و 400 هزار تومان در دهم کشور قرار دارد.
مسعودی ریحان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جایگاه شورا و مشورت در دین مبین اسلام، بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های شورای اسلامی استان تاکید دارد.
در بخش دیگری از این نشست اعضای شورای اسلامی استان به ارائه گزارش مختصری از وضعیت شهرستان های خود پرداختند که پیگیری مشکلات بخش کشاورزی ، تکمیل پروژه های راه مواصلاتی و تداوم برنامه های احیای دریاچه ارومیه از جمله موضوعات مطرح شده از سوی این اعضا بود .
 
 
 

 


آلبوم تصاویرلزوم بهره گیری از ظرفیت های شورای اسلامی استان

جلسه با استاندار
جلسه با استاندار
جلسه با استاندار
جلسه با استاندار
جلسه با استاندار
جلسه با استاندار
جلسه با استاندار
جلسه با استاندار
جلسه با استاندار
جلسه با استاندار
PDF چاپ چاپ