يکشنبه 28 مهر 1398 _
  امروز
يکشنبه
مهر 1398
28
قمری:21 صفر 1441

میلادی:20 اکتبر 2019
 
 سال 97

 
 روزانه

 
 اعتدال
 
تاریخ : يکشنبه 22 ارديبهشت 1398     |     کد : 721

عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان ها:

تصویب لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده بر خلاف روح قانون اساسی است | كاستن از اختیارات شوراها مانع تحقق مردم سالاری دینی

داداشلو با بیان اینکه در اصول متعدد قانون اساسی بر واگذاری اختیارات نهادهای دولتی به منتخبان مردم تاکید شده است گفت: تصویب لایحه مالیات بر ارزش¬افزوده مخالف روح قانون اساسی است چرا که از اختیارات شوراها کاسته و به اختیارات دولت می افزاید.

ابوالقاسم داداشلو عضو هیئت‌رئیسه و نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها بابیان اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا که اعضای آن بر خواسته از آرای مستقیم مردم بوده و به‌عنوان تنهاترین نهاد ‌‌مردم‌سالاری دینی در کشور هستند در حالی وارد دوره پنجم فعالیت خود شدند که اثرات مثبت فعالیت این نهاد مدنی در تمامی زمینه‌های مدیریت محلی و شهری قابل‌لمس است.
 
وی افزود: اثرات مثبت مشارکت مردم در توسعه طرح‌ها و رفع معضلات شهری و روستایی که بستر آن از طریق جامعه شورایی فراهم‌شده به جهت اعتماد مردم به منتخبین و تصمیم‌گیرندگان محلی خود بسیار فراتر از سایر دستگاه‌های اجرایی نمود پیدا کرده است.
 
 داداشلو ادامه داد: بر همین اساس بالاترین نهاد شورایی کشور یعنی شورای عالی استان‌ها برای یکپارچه کردن سطوح مدیریتی اداره شهرها و با اهداف صرفه‌جویی در هزینه­کردها و تسریع در ارائه خدمات، «لایحه مدیریت یکپارچه شهری» را به مجلس پیشنهاد داد و جلسات متعدد با کمیسیون شوراها و سایر نمایندگان مجلس و مدیران دولتی برگزار نمود که نتایج حاکی از لزوم اجرای مدیریت یکپارچه شهری است.
 
عضو هیئت‌رئیسه شورای عالی استان‌ها ابراز تأسف کرد: بااین‌وجود و برخلاف انتظار جامعه شورایی کشور نه‌تنها مدیریت یکپارچه شهری به نتیجه مطلوب نرسیده است بلکه لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده از سوی دولت ارائه‌شده است که حتی در آن به اصلاحیه‌های مدنظر شورای عالی استان‌ها نیز کوچک‌ترین توجهی نشده است. این در حالی است که مدیریت محلی در وضعیت کنونی کشور نیازمند مشارکت همگانی بوده و تمامی خبرگان بر اصل اجتناب‌ناپذیر مدیریت واحد شهری اذعان دارند.
 
نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها با تأکید بر اینکه انتظار می‌رود نمایندگان محترم مجلس با توجه به دلایل ذکرشده از تصویب این لایحه خودداری کنند توضیح داد: چراکه در صورت تصویب این لایحه بخش بزرگی از درآمدهای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها که از طریق عوارض حاصل می­ شد تحقق‌نیافته و این یعنی از حرکت انداختن قلب تپنده شهرها و روستاها و تعطیل نمودن توسعه و عمران و آبادانی در شهرها و روستاهای کشور و در ثانی تصویب این لایحه یعنی تبدیل نهاد شورایی کشور از یک‌نهاد تصمیم‌گیرنده محلی به یک‌نهاد تشریفاتی و سوق دادن شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به نهادهای دولتی.
 
داداشلو ادامه در چنین روندی در بودجه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نادرست دانست و بیان کرد: در چنین شرایطی تخصیص بودجه مدیریت شهری تنها از طریق کمیته‌های برنامه‌ریزی استانداری‌ها صورت خواهد گرفت که حتی عضوی از جامعه شورایی در آن حضور ندارد و این یعنی عدم تحقق اصل یک‌صدم قانون اساسی که اداره امور هر محل را اعم از شهر و روستا به منتخبین آن محل می‌سپارد بوده و همچنین نقض اصل یک‌صد و یک قانون اساسی که اشاره به رفع تبعیض و جلب همکاری نهاد شورایی در تهیه برنامه‌های عمرانی می‌نماید.
 
وی همچنین تأکید کرد: با توجه به اینکه قانون اساسی کشور در اصل ششم تأکید بر اداره امور کشور به دست نمایندگان مردم دارد و این یعنی تفویض تدریجی اختیارات از سوی نهادهای دولتی به نمایندگان منتخب مردم، نه حذف و کاهش اختیارات جامعه شورایی و افزودن اختیار به نهادهای دولتی.
 
 عضو هیئت‌رئیسه شورای عالی استان‌ها با یادآوری اصل هفتم قانون اساسی گفت: این اصل شوراها را به­عنوان ارکان تصمیم‌گیرنده در اداره امور محلی کشور می­داند درحالی‌که تصویب لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده اختیارات تصمیم­گیری را از نمایندگان منتخب مردم سلب نموده و این بازگشت به عقب است.
 
نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استان‌ها، با اشاره به اهمیت موضوع و نقض مفاد قانون اساسی و تبیین جایگاه شورایی و مشارکتی در اداره شهرها و روستاها، تصریح کرد: ضروری است نمایندگان محترم مجلس ضمن درک عمیق از موضوع نسبت تصویب لوایح و طرح‌هایی اقدام نکنند که ناقض اصول قانون اساسی و کند کردن روح مشارکتی و افزایش تمرکز قدرت در یک‌نهاد شده و بعد از تصویب دوباره‌کاری دیگری مبنی بر رد این طرح‌ها بشود و همچنین از جامعه شورایی کشور انتظار می‌رود با توجه به تحدید اختیارات جزئی شوراها در سراسر کشور، ضمن تعامل و تماس با نمایندگان حوزه‌های انتخابیه خود در مجلس شورای اسلامی نسبت به تبیین مضرات لایحه مزبور و مغایرت آن با روح مدیریت محلی اقدام نمایند. در مجلس شورای اسلامی در جهت رد این لایحه تلاش نمایند

 


روابط عمومی :محمد کارآموز   سایت: مریم سعیدزاده مریم سعیدزاده
PDF چاپ چاپ